نظم در زندگی مساوی یکنواختی آن

یکنواختی، شاید در زندگی نظم خاصی را به همراه بیاورد، اما خسته‌کننده و کسالت‌‌آور است و کمتر کسی پیدا می‌شود به دنبال یکنواختی ممتد باشد، حتی اگر همه چیز در زندگی خوب ولی یکنواخت باشد، بعد از مدتی کسالت‌‌آور خواهد شد. فرض کنید غذای مورد علاقه‌تان را به مدت چند روز پشت سر هم و بدون تنوع بخورید.

مسلما از آن زده خواهید شد. پس تنوع یکی از ملزومات زندگی بشر است و اگر علاقه به ایجاد تنوع نبود، شاید بسیاری از کشف‌ها و اختراعات بشر شکل نمی‌گرفت و احتیاجی به تغییر در انسان اولیه به وجود نمی‌آمد.

● آسیب‌شناسی یکنواختی زندگی

یکی از مسائلی که می‌تواند زندگی زناشویی را کسالت‌‌آور کند و زن و شوهر دیگر جذابیتی برای هم نداشته باشند، یکنواختی زندگی است. انسان همواره به دنبال ایجاد هیجان و شور و نشاط در درون خود است تا بعد از آن به آرامش برسد، نه این‌که صرفا یک آرامش یکنواخت را تجربه کند. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین دلایل چند همسری در مردان همین عامل یکنواختی در زندگی است. یکنواختی می‌تواند به همراه خود بی‌حوصلگی، کسلی و بی‌اهمیت شدن به همه چیز را به همراه بیاورد و در مواردی حادتر منجر به افسردگی یا جدایی همسران از هم شود.

یکنواختی مانع پیشرفت می‌شود و انگیزه افراد را از زندگی‌کردن می‌گیرد و انسان‌ها را تبدیل به ماشین‌هایی می‌کند که سرساعت‌های معین باید کارهای از پیش تعیین شده‌ای را انجام دهند؛ غافل از این‌که انسان‌ها دارای روح و فکر هستند که در زندگی یکنواخت روح و فکرشان نقش کمرنگی به خود می‌گیرد و رو به فرسودگی می‌روند. اگر روح و فکرشان فرسوده شود، دچار اختلال می‌شوند و زندگی‌شان هم مشکل پیدا می‌کند. همه می‌خواهند از یکنواختی فرار کنند. وقتی به یک مهمانی می‌روید که فضایی یکنواخت و کسالت‌آور دارد، می‌خواهید هرچه زودتر آن مهمانی تمام شود.

اما باید دانست با کمی ‌درایت و خلاقیت و رعایت چند نکته می‌توان زندگی را از یکنواختی در آورد و او را برای خود و دیگران لذت بخش کرد. برای این‌که این مساله را به اثبات برسانیم، پیشنهاد می‌کنیم مطلب زیر را بخوانید و برای مدتی نکاتی که از آن می‌آموزید را به کار ببرید تا تنوع را در زندگی تجربه کنید.

● تعریف

تنوع به معنی رفع هر گونه زندگی تکراری  است. وقتی هر چیزی از نوعی به نوعی دیگر تغییر کند، تنوع ایجاد شده است، اما آنچه انسان به آن احتیاج دارد تا از زندگی لذت ببرد نوسان در یکنواختی است و این نوسان هم باید مثبت باشد هم منفی و این نوسان تنوع نام دارد. تا وقتی غم و شادی در کنار هم نباشند، معنایی ندارند. در واقع هر چیزی با ضد خود معنی پیدا می‌کند، هیجان با سکون، سلامت با بیماری، زیبایی با زشتی و… بشر همیشه می‌خواسته به سمت تغییرات مثبت پیش رود ولی در روند زندگی هر انسانی ناخودآگاه تغییرات منفی اعم از تصمیمات اشتباه یا اتفاقات ناگوار رخ می‌دهد که اجتناب‌ناپذیر و شاید ضروری‌اند. اجتناب‌ناپذیر از این‌رو که انسان کامل نیست و همیشه درست انتخاب نمی‌کند و بدرستی پیش نمی‌رود و هنوز در برابر اتفاقات طبیعی ناگوار مثل مرگ، بیماری، گرسنگی، فقر و… مصونیت پیدا نکرده و ضروری از این رو که زندگی از مجموع خوب و بد‌ها تشکیل شده است؛ روزهای خوب و بد، اتفاق‌های خوب و بد، انسان‌های خوب و بد و… که اگر اینها در کنار هم قرار نگیرند معنی و مفهوم خود را از دست می‌دهند. زندگی آنقدر پیچ و خم دارد که ما اگر همواره به دنبال ایجاد تنوع مثبت در زندگی خود باشیم، در کنار اتفاق‌های ناگوار و سختی‌های اجتناب ناپذیر زندگی شاید بتوانیم یک تعادل رو به پیشرفت ایجاد کنیم. برای همین است که انسان همیشه به دنبال نقاط مثبت زندگی می‌گردد تا از پس نقاط منفی اجتناب ناپذیر زندگی بر بیاید و بتواند با آنها مقابله کند. برای این‌که بتوانیم در زندگی زناشویی خود تنوع ایجاد کنیم، اول باید یاد بگیریم چطور در زندگی شخصی خود رفع یکنواختی کنیم چرا که یک تنوع شخصی مثبت می‌تواند زمینه یک تنوع مثبت در زندگی زناشویی باشد.