مهارت های فیزکی کودکان

در این سن نوزادان مهارت‌های فیزیکی زیادی کسب می‌کنند، قدرت بینایی آن‌ها شکل می‌گیرد و یاد می‌گیرند با نگاه اجسام را دنبال کنند، به صدا‌ها با دقت گوش می‌کنند و می‌توانند جهت صدا را به خوبی تشخیص بدهند. مهارت‌های دستی نوزادان در این سن افزایش می‌یابد و با به هم کوبیدن دست‌ها و بعد با باز و بسته کردن ارادی انگشتان یاد می‌گیرند چطور از دست‌های‌شان استفاده کنند. پا‌های‌شان را کشف می‌کنند و مدام به سمت دهان می‌برند تا این عضو تازه کشف شده را بهتر بشناسند.

Image result for ‫کلاه کودک‬‎

 

در واقع نوزادان در این سن برای شناخت بهتر هر چیزی، آن را اول در دهان‌شان می‌گذارند، برای همین باید خیلی مواظب باشید.

در این سن ماهیچه‌های بدن نوزاد قوی‌تر شده، سر و گردن خود را سفت می‌گیرد و با کمک گرفتن از کسی یا چیزی می‌تواند بنشیند. بسیاری از نوزادان با قوی شدن ماهیچه‌ها غلتیدن، تاب خوردن و پهلو به پهلو شدن را هم در این سن آغاز می‌کنند. از لحاظ توانایی‌های ذهنی، وقتی استفاده از چشم‌ها و گوش‌ها را یاد گرفتند دیگر هیچ‌چیز و هیچ‌کس از دیدشان پنهان نمی‌ماند. اگرچه تحرک چندانی ندارند اما با چشم‌ها و گوش‌های‌شان به مکاشفه دنیای اطراف و آدم‌های پیرامون‌شان می‌پردازند و با دست و پا و دهان سعی می‌کنند هر چیزی که سر راه‌شان باشد، بشناسند. از صدا‌ها و کارهایی که می‌کنند لذت برده و در انتظار مشاهده نتیجه می‌نشینند، رابطه علت و معلولی را کشف می‌کنند، غریبه‌ها را از آشنایان تشخیص می‌دهند و به خوبی متوجه تغییر در چهره افراد می‌شوند. کارهای تقلیدی از این سن شروع می‌شود و کودک برحسب توانایی خود برای تقلید آنچه می‌بیند یا می‌شنود تلاش می‌کند.

از نظر اجتماعی ۸pa  ممکن است به برخی افراد یا چهره‌ها و صدا‌ها علاقه خاصی نشان بدهد و ممکن است از برخی هم گریزان باشد. خندیدن‌های ارادی به صدا‌ها و حالات چهره در این سن آغاز می‌شود و در واقع نوزاد رفته رفته درکی واقعی از دنیای اطراف پیدا می‌کند. نوزادان صفر تا ۶ ماهه جلب توجه کردن را یاد می‌گیرند و خواستار ایجاد ارتباط با محیط اطراف هستند و راهکارهای متفاوتی برای این منظور در پیش می‌گیرند. جیغ‌های شادمانی، صداهای منقطع و بی‌معنی و آقون آقون‌های کودک برای جلب توجه و ایجاد آنچه او یک رابطه کلامی می‌پندارد، از این سن شروع می‌شود. اسباب‌بازی‌هایی که برای تقویت حس بینایی و شنوایی طراحی شده‌اند، رنگ‌های روشن و شاد دارند یا صدا‌های ساده تولید می‌کنند و آنهایی که دست گرفتن‌شان راحت است و جزئیات ساده و واضحی دارند، می‌توانند انتخاب مناسبی برای این سن باشند. این اسباب‌بازی‌ها نباید قطعات کوچک و جدا شونده داشته باشند چون در این سن نوزاد همه چیز را به دهانش می‌برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *