علائم و نشانه های گردن درد

گردن درد یکی از مشکلات عادی در بین افراد بزرگسال و یکی از رایج ترین مشکلات در بین افرادی است که شغل نشسته دارند. این مشکل را می توان در بین دانشجویان نیز مشاهده کرد. میزان شیوع گردن درد در طول سال های گذشته بطور مشخص افزایش یافته و هم اکنون رتبه دوم بعد از کمر درد را به خود اختصاص داده است.

گردن درد یکی از مشکلات معمول مربوط به سلامتی است که معمولاً موقتی می باشد و طول مدت آن در حدود یک تا دو هفته است که با مشاهده درد گردن باید درمان درد گردن شروع شود. از علل گردن درد اغلب در نتیجه کشیدگی عضلات ایجاد می شود. یکی از دلایل دیگری که در بعضی موارد باعث درد گردن می شود، التهاب غدد به خاطر عفونت های ویروسی یا سایر عفونت ها است. در این حالت لازم است بیمار علل درد گردن خود را به دقت تحت کنترل داشته باشد. در صورتی که درد بیمار دائمی بوده یا به تدریج تشدید شود، این موضوع می تواند نشانه ای از ایجاد یک مشکل جدی تر برای فرد باشد و برای درمان گردن درد خود باید اقدام نماید

علائم و نشانه ها

گردن درد معمولاً با گرفتگی عضلات و گرفتگی گردن همراه است. گاهی اوقات درد در ناحیه گردن با حرکت دادن آن یا چرخاندن سر تشدید می شود. سایر علائم همراه با بعضی از انواع گردن درد شامل بی حسی، احساس سوزش، حساس شدن، درد به صورت تیر کشیدن، احساس سیری، ایجاد مشکل در بلع غذا، تپش قلب، وجود صدای وزوز در سر، گیجی یا عدم تمرکز، و التهاب غدد لنفاوی است.

گردن درد در افراد مختلف همچنین علائم دیسک گردن می تواند با سر درد، درد صورت، درد شانه، بی حسی بازو یا احساس سوزش (پارستسیاس) همراه باشد. این علائم گردن درد اغلب در نتیجه تحت فشار قرار گرفتن عصب در ناحیه گردن ایجاد می شوند. در این حالت با توجه به وضعیت بیمار، گاهی اوقات گردن درد با ایجاد درد در ناحیه بالا و یا پایین کمر همراه است و این شرایط را می توان در التهاب ستون فقرات در نتیجه اسپوندیلیت آنکیلوزان نیز مشاهده کرد.

علت ها و دلایل

گردن یکی از اندام های انعطاف پذیر بدن است که وزن سر را بر روی خود تحمل می کند. به همین خاطر گردن می تواند مستعد وارد شدن آسیب و بروز شرایطی باشد که باعث ایجاد درد و محدودیت حرکتی می شود. علل گردن درد می تواند به دلیل مسائل زیر باشد:

 • کشیدگی عضلات: استفاده بیش از حد از عضلات گردن در فعالیت هایی مثل ساعت ها خم شدن بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه می تواند باعث کشیدگی عضلات گردن و علت درد گردن باشد. حتی فعالیت های سبک مثل مطالعه کردن در حالت دراز کش در رخت خواب یا سایش دندان ها به یکدیگر نیز می تواند باعث ایجاد کشیدگی در عضلات گردن شود.
 • فرسایش مفاصل: مشابه سایر انواع مفاصل بدن، مفاصل گردن نیز با افزایش سن و گذشت زمان دچار فرسایش می شوند. علاوه بر این ابتلا به بیماری هایی مثل استئو آرتریت می تواند باعث از بین رفتن بالش (غضروف) بین استخوان ها (مهره ها) شود و علت درد گردن شود . بدن شما در ادامه ممکن است زائده های استخوانی ایجاد کند که این زائده ها نیز بر حرکت مفصل تاثیر گذاشته و باعث ایجاد درد می شوند.

همانند دیگر اعضای بدن، استخوان‌های گردن نیز  با افزایش سن دستخوش تغییراتی خواهند شد. سطح استخوان‌ها ، ناهموارتر خواهد شد.  دیسک‌هایی که استخوان‌های ستون فقرات را پوشش می‌دهند، آب خود را از دست خواهند داد. رباط‌هایی که استخوان‌ها را در محل خود نگه می‌دارند، انعطاف‌پذیری‌شان کاهش می‌یابد. ممکن است براثر آرتروز گردن و یا ایجاد خارهای استخوانی، سطح استخوان‌ها ناهموار گردد، درنتیجه حرکت رباط‌ها و دیسک‌های بین مهره‌ای با مشکل مواجه خواهد شد. ممکن است کانال نخاعی تنگ‌تر شود و بر روی نخاع و اعصابی که به بازوها منتقل می‌شوند، فشار بیشتری وارد شود. ضربه به گردن و یا ستون فقرات نیز می‌تواند اعصاب را تحت‌فشار قرار دهد. درد ناشی از این عوامل ممکن است از ناراحتی خفیف تا دردهای شدید و فلج‌کننده متغیر باشد.

 • تحت فشار قرار گرفتن اعصاب: فتق دیسک گردن یا ایجاد زائده های استخوانی در مهره های گردن می تواند باعث وارد شدن فشار به عصب و خارج شدن آن از محل صحیح در ستون فقرات شود.
 • آسیب دیدگی: تصادف رانندگی از پشت اغلب باعث ایجاد ضربه شلاقی به گردن و یا رگ به رگ شدن گردن می شود که این حالت زمانی است که سر به سرعت به سمت عقب و سپس به جلو حرکت می کند. این شرایط می تواند باعث ایجاد کشیدگی در بافت نرم گردن شود. آسیب شلاقی گردن زمانی رخ می دهد که گردن شخص با شدت و فشار زیادی به طور ناگهانی به سمت عقب و سپس جلو حرکت کند. آسیب شلاقی گردن اکثرا پس از برخورد شدید در تصادفات اتومبیل اتفاق می افتد
 • بیماری ها: ابتلا به بعضی بیماری های خاص همچون آرتریت روماتوئید، مننژیت یا سرطان می تواند باعث ایجاد گردن درد شود.

تشخیص

برای تشخیص علت گردن درد، مهم است که سابقه ایجاد علائم آرتروز گردن و … بررسی شود. در بررسی سابقه بیماری، پزشک به محل درد، شدت، ماندگاری، و کشیده شدن آن به سایر نقاط بدن توجه می کند. در این حالت هر گونه آسیب دیدگی قبلی گردن و درمانی های استفاده شده برای آن بررسی می شود. در ادامه می توان وضعیت گردن در زمان استراحت و در هنگام حرکت را معاینه کرد. همچنین در این زمان امکان تشخیص علت گردن درد و نقاط حساس با لمس گردن وجود دارد. همچنین می توان از آزمایش سیستم عصبی به منظور تشخیص عصبی بودن یا نبودن مشکل استفاده کرد.

آزمایش های اضافی برای موارد گردن درد می تواند شامل عکس برداری رایولوژی، اسکن کت (CAT)، اسکن استخوان، اسکن ام آر آی (MRI)، میلوگرافی، و آزمایش های الکتریکی مثل الکترو مایوگرافی (EMG) و تست سرعت هدایت عصبی (NCV) باشد.

زمان مراجعه به پزشک

گردن درد ایجاد شده در نتیجه کشیدگی یا گرفتگی عضلات معمولاً به خودی خود بدون نیاز به درمان خاص ظرف مدت چند روز درمان می شود. در این حالت برای کاهش  عوارض آرتروز گردن و ناراحتی می توان به نکات خود مراقبتی زیر توجه کرد:

 • یخ یا گرما: از یک بسته یخ یا یک کیسه آب جوش بر روی گردن برای مدت ۱۵ دقیقه سه بار یا بیشتر در هر روز استفاده کنید. سعی کنید دوش آب گرم گرفته و به این ترتیب به آزاد شدن عضلات گردن و ریلکس شدن آنها کمک کنید.
 • حرکت های کششی: عضلات گردن را با چرخاندن آرام گردن به سمت راست و چپ و نیز به سمت بالا و پایین تحت کشش قرار دهید.
 • ماساژ: نقاط دردناک روی گردن را مالش دهید تا به این ترتیب به کاهش گرفتگی عضلات گردن کمک نمایید.
 • قرار دادن گردن در وضعیت صحیح: سعی کنید گردن خود را در حالت مناسب قرار دهید. این شرایط را بطور خاص در زمانی که پشت یک کامپیوتر برای تمام روز نشسته اید، در نظر بگیرید. در این حالت لازم است پشت خود را به صندلی تکیه داده و مطمئن شوید مانیتور کامپیوتر در سطح چشم های شما قرار گرفته باشد.

در صورت مشاهده شرایط زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تشدید درد گردن علیرغم انجام فعالیت های خود مراقبتی
 • درد گردن ماندگار پس از چند هفته انجام فعالیت های خود مراقبتی
 • گردن دردی که به سمت بازوها یا پاها کشیده می شود
 • ایجاد اختلال در فعالیت مثانه یا روده

در صورت شدید بودن آرتروز گردن و گردن درد و همراه بودن آن با شرایط زیر با مرکز خدمات اورژانس تماس بگیرید تا شما را به بیمارستان برسانند:

 • آسیب های وارد شده به خاطر ضربه: برای مثال تصادف با اتومبیل، تصادف رانندگی یا افتادن.
 • ضعیف شدن عضلات: ضعیف شدن عضلات یک دست یا یک پا یا ایجاد مشکل در راه رفتن می تواند نشانه ای از ایجاد مشکلات جدی تر برای شما باشد.
 • تب بالا: اگر شما گردن درد شدید به همراه تب بالا دارید، ممکن است به مننژیت مبتلا شده باشید. مننژیت یک بیماری عفونی است که پوسته ستون فقرات و مغز را تحت تاثیر خود قرار می دهد.