انوع مختلف لامپ های led

انوع مختلف لامپ های led

زمانی که لامپ‌های رشته‌ای شما می‌سوزند، فرصت خوبی است که استفاده از لامپ‌های ال ای دی را در نظر بگیرید. احتمالاً تا حالا از عمر بسیار طولانی لامپ‌های ال ای دی و اینکه بسیار مقرون به صرفه هستند خبردار شده‌اید. همچنین احتمالاً میدانید که قیمت این لامپ‌ها ممکن است تا پنج برابر قیمت لامپ‌های رشته‌ای باشد.

Related image

با وجود هزینه‌ی بیشتر، اکنون زمان مناسبی برای تعویض لامپ‌های رشته‌ای با لامپ‌های ال ای دی است. این لامپ‌ها در طول سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته‌اند و در نهایت، آن نور گرمی که لامپ‌های رشته‌ای با تابیدن آن به مدت ده‌ها سال باعث آسایش ما می‌شدند را می‌توانند تولید کنند.

در حال حاضر تعدد گونه‌های لامپ‌های ال ای دی از هر زمانی بیشتر شده است و انتخاب یک لامپ ال ای دی ، کاملاً با خرید لامپ‌های رشته‌ای تفاوت دارد.  قبل از رفتن به فروشگاه، در مورد چیزهایی که برای انتخاب لامپ ال ای دی مناسب باید بدانید اطلاعات کسب کنید.

هر چه در مورد لامپ‌های رشته‌ای میدانید را فراموش کنید- دانستن در مورد وات هنگام خرید لامپ‌های ال ای دی فایده‌ای ندارد.

 

هنگام خرید  انواع لامپ های led احتمالاً عادت کرده‌اید که وات لامپ را بعنوان مقیاسی برای روشنایی آن در نظر داشته باشید. با این حال، میزان روشنایی لامپ‌های ال ای دی  کمی متفاوت‌تر مشخص می‌شود.

برخلاف باور رایج، وات نشانه‌ی میزان روشنایی نیست، بلکه نشان‌دهنده میزان انرژی مصرفی لامپ است. برای لامپ‌های رشته‌ای، ارتباطی پذیرفته‌شده بین وات مصرفی و میزان روشنایی لامپ وجود دارد، اما در مورد لامپ‌های ال ای دی، وات لامپ پیش‌بینی کننده خوبی از میزان روشنایی آن نخواهد بود.

برای مثال یک لامپ ال ای دی با روشنایی مشابه با یک لامپ رشته‌ای ۶۰واتی، تنها ۸ تا ۱۲ وات انرژی مصرف می‌کند.

اما زحمت انجام محاسبات را به خود ندهید – روشی ثابت برای تبدیل وات لامپ‌های رشته‌ای به وات لامپ‌های ال ای دی وجود ندارد. در عوض، واحد اندازه‌گیری دیگری به نام لومن باید مورد استفاده قرار بگیرد.

لومن واحد اندازه‌گیری روشنایی یک لامپ است و هنگام خرید لامپ‌های ال ای دی باید به دنبال این عدد باشید. در این قسمت جدولی آورده شده است که تبدیل وات به لومن برای لامپ‌های رشته‌ای و ال ای دی را نشان می‌دهد:

خرید لامپ ال ای دی

همان طور که در جدول فوق مشاهده می‌کنید، لامپ‌های رشته‌ای می‌توانند برای ایجاد یک روشنایی خاص، تا ۵ برابر لامپ‌های ال‌ای‌دی انرژی مصرف کنند. قبل از رفتن به فروشگاه، میزان روشنایی (با واحد لومن) مورد نیاز خود را بدانید و عادت استفاده از وات را کنار بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *